Budownictwo przemysłowe zazwyczaj idzie w parze z bardzo napiętym grafikiem prac oraz koniecznością optymalizacji kosztów. Z jednej strony hale powinny cechować się odpowiednią wytrzymałością a z drugiej, koszt inwestycji powinien nie być przesadnie wysoki. Osiągnięcie tych sprzecznych ze sobą celów nie jest łatwe. Jednakże istnieją rozwiązania, które ułatwiają pogodzenie tych dwóch potrzeb.

Prefabrykaty

W budownictwie od wielu lat używa się prefabrykatów. Przy odpowiedniej logistyce, jest możliwe dostarczenie na plac budowy gotowych elementów, które następnie zostają odpowiednio złożone. Przy dużych przedsięwzięciach zastosowanie prefabrykatów pozwala na znaczne skrócenie czasu realizacji inwestycji oraz wykonanie konstrukcji budynków o dużej wytrzymałości. Dlatego prefabrykaty są szczególnie chętnie wybierane w budownictwie przemysłowym.

Materiały kompozytowe

W świetle tego co zostało powiedziane powyżej idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie betonu sprężonego. Beton sprężony pozwala na osiągnięcie wysokich właściwości wytrzymałościowych przy jednoczesnym obniżeniu masy elementów. Jak się osiąga ten cel? Odpowiedzią jest stworzenie materiału kompozytowego. Osobom zaznajomionym z tym pojęciem być może nasuwa się na myśl skojarzenie z lotnictwem. Materiały kompozytowe składają się z dwóch lub więcej różnych materiałów bazowych, których odpowiednie połączenie pozwala znacznie ulepszyć pożądane cechy w finalnie wytworzonym wyrobie. W przypadku betonu sprężonego jest to połączenie właściwości betonu oraz stali. Beton jest bardzo odporny na naprężenia ściskające, gdy tymczasem stal zapewnia odpowiednią wytrzymałość na naprężenia rozciągające oraz dynamiczne, które mogą wystąpić choćby podczas silnego wiatru.

Technologia wytwarzania betonu sprężonego

W przypadku betonu sprężonego pomysłowi inżynierowie poszli o krok dalej. Jego wykonanie polega na odpowiednim naprężeniu stalowych strun oraz ich następne zalanie betonem. Po stężeniu betonu, struny się przecina. Sprawia to, że do materiału zostają wprowadzone dodatkowe naprężenia ściskające, które znacznie zmieniają właściwości gotowego prefabrykatu. Tak przygotowany materiał pozwala na przenoszenie dużych obciążeń przez finalny wyrób, którego mniejsza masa pozwala na obniżenie kosztów oraz sprostanie bardziej wymagającym wyzwaniom.

Dźwigary betonowe sprężone

Wykonane w tej technologii dźwigary betonowe sprężone pozwalają na wykonanie stosunkowo lekkich i bardzo wytrzymałych przykryć obiektów magazynowych i przemysłowych. W zależności od potrzeb inwestora i możliwości transportowych dźwigary mogą mieć rozpiętość nawet powyżej 30 metrów. Kolejną zaletą jest fakt, że firmy produkujące to rozwiązanie oferują możliwość realizacji zamówień indywidualnych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/.

Comments are closed.

https://assm2012.pl https://study-abroad.pl/promiennik-gazowy-urzadzenie-ktore-poprawi-komfort-wypoczynku/ https://africanclub25society.com/kuchnia-zaprojektowana-z-glowa/