Wielu z nas masaż kojarzy się przede wszystkim z techniką relaksacyjną, rozluźniającą mięśnie i wyciszającą umysł. Jednak, zależnie od zastosowanej metody, może on dawać również inne efekty. Przykładem takiego zabiegu jest masaż leczniczy. Poznaj różnicę między masażem klasycznym a leczniczym i dowiedz się, kiedy warto się na nie zdecydować. O szczegóły zapytaliśmy ekspertów z kliniki Ortodentika w Łukowie.
Masaż klasyczny a leczniczy – podobieństwa i różnice
Zarówno masaż klasyczny, jak i leczniczy, opierają się na podobnych technikach. Należą do nich między innymi: głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, oklepywanie czy wibracje. Każdy masaż ma za zadanie oddziaływanie na tkanki podskórne, różne są jednak cele takiego działania. To właśnie cel jest podstawową różnicą między masażem klasycznym a leczniczym. Masaż klasyczna wykonywany jest dla: rozluźnienia, wyciszenia lub, przeciwnie, dodanie energii, a także redukcji stresu czy nawet zmniejszenia dolegliwości bólowych – jednak tych niewynikających ze stanu chorobowego, a np. nadmiernego napięcia mięśniowego wywołanego stresem. Z kolei masaż leczniczy ma za zadanie wspomaganie ustalonego leczenia. Wykonuje się go przede wszystkim w przypadku:
- długotrwałego bólu spowodowanego procesem chorobowym, np. chorobami reumatycznymi,
- pacjentów leżących, np. po udarze, w celu wspomagania terapeutycznego,
- po złamaniach,
- osób ciężko pracujących fizycznie lub długotrwale przy komputerze,
- pacjentów z chorobami i zaburzeniami psychicznymi, np. depresją,
- pacjentów cierpiących na obniżone lub podwyższone napięcie mięśniowe.
Masaż leczniczy może pomóc również w leczeniu przewlekłego bólu pleców i głowy, np. przy migrenie.
Kolejną różnicą jest obszar wykonywania obu zabiegów – przypominają specjaliści kliniki Ortodentika w Łukowie. W przypadku masażu klasycznego najczęściej obejmuje on całe ciało, czasem tylko jego tylną partię. Masaż leczniczy może być przeprowadzany wyłącznie na wybranych punktach ciała, których dotyczy problem zdrowotny. Dlatego masaż leczniczy może być wykonywany nie tylko na specjalnym łóżku do masażu, lecz także odpowiednio przystosowanym klęczniku.
Warto przy tym pamiętać, że masaż klasyczny nie musi być wykonywany regularnie, aby pacjent odczuł efekty. Możliwe są nawet pojedyncze sesje – choć, oczywiście, zawsze warto zdecydować się na regularne wizyty w salonie, co pozwoli na uzyskanie lepszym efektów. W przypadku masażu konieczne jest opracowanie planu terapii i jego konsekwentne realizowanie. Tylko dzięki temu pacjent będzie mógł w pełni korzystać z rezultatów zabiegów.
Masażysta czy fizjoterapeuta – do kogo się udać?
Zarówno masażysta, jak i fizjoterapeuta, muszą wykazywać się dużą wiedzą w swojej pracy, w tym w dziedzinie ludzkiej anatomii. Jednak do masażysty najlepiej będzie udać się na masaż klasyczny lub relaksacyjny. W przypadku masażu leczniczego lepszym wyborem będzie fizjoterapeuta – uczulają eksperci kliniki Ortodentika. Należy pamiętać, że masaż leczniczy jest częścią całościowej terapii, często musi być konsultowany z lekarzem. Zakłada również działania rozłożone w czasie, pełny plan terapii. Może też wymagać zasugerowania czy przeprowadzenia dodatkowych działań, w tym innych technik fizjoterapeutycznych, np. specjalnie dobranych ćwiczeń. W takiej sytuacji to właśnie fizjoterapeuta dysponuje szerszą wiedzą.
Efekty masaż leczniczego i klasycznego
Do podstawowych efektów masażu klasycznego należy rozluźnienie i wyciszenie lub odzyskanie energii. Możliwe jest również łagodzenie niewielkich dolegliwości bólowych. W przypadku masażu leczniczego efektem może być nie tylko osłabienie czy całkowite wyeliminowanie dolegliwości bólowych, normalizacja napięcia mięśni, zmniejszenie lub całkowita likwidacja obrzęków, rozluźnienie i uelastycznienie aparatu więzadłowego czy zmniejszenie przewlekłego odczynu zapalnego tkanek. Pozwala on również na wspomaganie szybszego wchłaniania się siniaków i krwiaków.Wpływa on również na regenerację mięśni, a także zapobiega ich zanikowi w przypadku pacjentów leżących.
Comments are closed.