Każdy świeżo upieczony właściciel pojazdu mechanicznego pochodzącego z rynku wtórnego musi dopełnić wielu formalności. Zanim zaczniesz swobodnie korzystać z nowego auta, musisz go zarejestrować oraz ubezpieczyć. Jakie ubezpieczenie musi wykupić każdy właściciel samochodu i motocykla? Ile czasu na ubezpieczenie samochodu po rejestracji ma każdy nabywca? Sprawdź!

Ubezpieczenie OC – obowiąże każdego kierowcy

Według polskiego prawa, każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny (nawet nieużywany samochód nieopuszczający garażu) musi być objęty podstawową polisą OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przypisane jest do konkretnego pojazdu, nie kierowcy. Umowa z ubezpieczycielem podpisywana jest na rok. Większość towarzystw umożliwia rozbicie płatności na dogodne raty. Wysokość składki zależy od wielu czynników, przede wszystkim modelu i marki samochodu, roku jego produkcji, przebiegu, mocy i pojemności silnika. Dla ubezpieczyciela duże znaczenie ma wiek, doświadczenie i miejsce zamieszkania kierowcy. Najwięcej za ubezpieczenie zapłacą młodzi, niedoświadczeni kierowcy niemający na swoim koncie zniżek za bezszkodową jazdę.

Odpowiadamy, ile czasu na ubezpieczenie samochodu po rejestracji ma nowy właściciel

Zastanawiasz się, ile czasu na ubezpieczenie samochodu po rejestracji ma kupujący? Zgodnie z literą prawa, nie możesz zwlekać z podpisaniem umowy z towarzystwem – ubezpieczenie musi być wykupione najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Jeśli polisa poprzedniego właściciela jeszcze nie wygasła, możesz przepisać ją na siebie. Pamiętaj o tym, że na Twoich barkach spoczywa również obowiązek sprawdzenia, czy auto ma ważne badania techniczne.

 

 

Comments are closed.