Naprawa. Środki na naprawę uszkodzonego pojazdu możemy otrzymać z OC sprawcy wypadku jak tez dobrowolnego ubezpieczenia AC.

Metody likwidacji szkód

Istnieją trzy metody likwidacji szkód:

  • metoda serwisowa, bez udziału gotówki,
  • metoda kosztorysowa z udziałem gotówki,
  • bezpośrednia likwidacja szkody.

Metoda serwisowa

W metodzie serwisowej rozliczenie przebiega pomiędzy ubezpieczycielem, a serwisem, wskazanym przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Podstawą do rozliczenia jest dokładny koszt naprawy.  Metoda ta odbywa się bezgotówkowo, ponieważ przez ręce poszkodowanego nie przechodzą żadne pieniądze.

Metoda kosztorysowa

Metoda kosztorysowa opiera się na wycenie dokonanej przez rzeczoznawcę. Po zgłoszeniu szkody konieczne jest dokonanie oględzin auta, a następnie sporządzana jest wycena wartości szkód komunikacyjnych, pozwalająca na zweryfikowanie kosztorysu, który zaproponowała firma ubezpieczeniowa.

Jest to jedyny rzetelny sposób na sprawdzenie czy wypłacone odszkodowanie nie zostało zaniżone przez firmę ubezpieczeniową.  Rozliczenie z klientem następuje w formie gotówkowej.  Następnie klient po otrzymaniu gotówki może sam zdecydować gdzie naprawi swoje auto.

Metoda bezpośrednia

Bezpośrednia likwidacja szkód komunikacyjnych polega na tym, że likwidacją szkody i wypłatą odszkodowania zajmuje się tylko i wyłącznie ubezpieczyciel. Taka sytuacja jest możliwa tylko i wyłącznie w przypadku, gdy sprawca i poszkodowany należą do bezpośredniej likwidacji szkód oraz gdy wartość szkody nie przekroczyła 30 tysięcy złotych. Co, ważne korzystając z bezpośredniej likwidacji szkody nie tracimy zniżek u swojego ubezpieczyciela.

Wybór metody likwidacji szkód komunikacyjnych jest mocno uzależniony od stanu naszego auta oraz naszych umiejętności technicznych. W przypadku, gdy jesteś właścicielem starszego  auta i sam wykonujesz jego naprawę to warto rozważyć wybór gotówkowej formy odszkodowania. Być może wtedy uda nam się kupić tańsze części do auta, a przede wszystkim sami będziemy mogli wykonać naprawę bez udziału warsztatu samochodowego. Czasem niektórzy majsterkowicze nawet „zarabiają” na takiej właśnie naprawie auta. Natomiast w przypadku, gdy jesteśmy właścicielami nowszego modelu samochodu to warto rozważyć metodę serwisową mamy wtedy pewność, że auto zostanie naprawione prawidłowo, a my sami nie będziemy musieli tracić czasu na jego naprawę.

Comments are closed.