Jazda w czasie ograniczonej widoczności – zwłaszcza mgły, jest niezwykle trudna. Problemy z widocznością dotyczą tutaj nie tylko samej drogi i pobocza, ale także innych uczestników ruchu. W celu jej zwiększenia zastosowanie znajdują światła przeciwmgłowe. Przy czym rozróżnia się światła przeciwmgielne przednie i tylne. Czy są one obowiązkowe? Jak ich używać?

Światła przeciwmgłowe przednie, obowiązkowe czy nie?

O ile światła przeciwmgielne tylne znajdują się w każdym samochodzie, o tyle światła przeciwmgłowe przednie nie zawsze są montowane fabrycznie. Z tego też powodu wielu kierowców ma wątpliwości, czy są one obowiązkowe. W przypadku tylnych świateł jak najbardziej tak. Praktycznie każde auto dopuszczone do ruchu wyposażone jest w tego typu oświetlenie. W samochodach najczęściej znajduje się jedno światło przeciwmgielne tylne, które według krajowych przepisów powinno być zlokalizowane z lewej strony pojazdu. Zdarzają się oczywiście modele samochodów z dwoma światłami.

Natomiast światła przeciwmgłowe przednie nie są obowiązkowe, chociaż większość samochodów posiada je na standardowym wyposażeniu. Dlatego też za ich brak nie grozi nam żadna kara. Warto jednak mieć takie światła. I jeśli nasze auto nie jest w nie wyposażone, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby je zamontować. Światła przeciwmgłowe przednie znacząco ułatwiają poruszanie się samochodem w trudnych warunkach atmosferycznych. Trzeba jednak wiedzieć, kiedy dokładnie można ich używać. Bo już za ich nieprawidłowe wykorzystanie, możemy zostać ukarani mandatem.

Jak używać świateł przeciwmgielnych przednich i tylnych

Przepisy ruchu drogowego mówią o tym, kiedy można używać świateł przeciwmgłowych przednich i tylnych. W przypadku tych ostatnich, dzięki którym pojazd jest lepiej widoczny dla uczestników ruchu znajdujących się za nim, warunkiem ich włączenia jest ograniczenie widoczności do 50 metrów. Użycie tylnych świateł przeciwmgłowych w innej sytuacji zostanie ukarane mandatem. Przy dobrej widoczności intensywność tego typu reflektorów oślepia bowiem kierowców.

Natomiast w kwestii świateł przeciwmgielnych przednich przepisy nie są już tak konkretne. Ogólnie można je stosować przy ograniczonej widoczności, a także nocą na krętych drogach w terenie niezabudowanych, kiedy umieszczone są stosowne do tego znaki. Przy czym warto zaznaczyć, że w razie ograniczonej widoczności, światła przeciwmgielne przednie znacząco poprawiają komfort jazdy. Oświetlają bowiem nie tylko drogę, ale także pobocze. Ponadto dzięki nim pojazd jest lepiej widoczny dla uczestników ruchu nadciągających z przeciwka.

Zakup i montaż reflektorów przeciwmgłowych

Jeśli nasz samochód nie posiada fabrycznie wmontowanych reflektorów przeciwmgłowych, możemy sami go w nie wyposażyć. Wystarczy zakupić tego typu oświetlenia, na przykład w sklepie internetowym Ucando.pl i zamontować je w swoim samochodzie. Nie jest to zbyt kosztowna inwestycja, a dzięki niej będziemy mogli korzystać z dodatkowego oświetlenia w czasie mgły czy brzydkiej pogody. Trzeba tylko pamiętać o tym, że reflektory przeciwmgłowe należy zamontować nie niżej niż 25 cm od podłoża.

Comments are closed.

zobacz wiecej https://www.fcbu.org/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-w-chlodne-wieczory/ https://hankasa.com.pl/waska-konsola-w-przedpokoju-jak-polaczyc-funkcjonalnosc-z-estetyka/