Ubezpieczenie OC to temat, który dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego powinien być priorytetem. W Polsce prawo nakazuje wykupienie polisy OC każdemu posiadaczowi samochodu, motocykla. Dlaczego ubezpieczenie OC jest takie ważne? Ile kosztuje polisa OC?

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to polisa, która ma być zabezpieczeniem dla innych użytkowników drogi. Polisa OC pozwala na opłacenie wyrządzonych szkód przez właściciela polisy, jeśli spowodował on wypadek czy kolizję drogową. Ubezpieczenie OC jest sprawdzane podczas każdej kontroli drogowej – brak polisy naraża na wysokie mandaty oraz kary finansowe. Najczęściej sprzedawana polisa to ubezpieczenie OC roczne – taka polisa odnawia się automatycznie po roku, jednak konieczne jest jej opłacenie. Możliwe jest także wykupienie polisy krótkoterminowej (ważnej przez 30 dni), jednak jej kupno przysługuje wyłącznie w określonych sytuacjach (np. dla pojazdów zabytkowych czy podczas rejestrowania samochodu).

Ubezpieczenie OC – cena

Ile kosztuje ubezpieczenie OC? Okazuje się, że ten rodzaj polisy nie ma jednej ceny. Wysokość polisy zależy od wielu zmiennych, w tym wieku i marki samochodu, pojemności silnika, ale także wieku kierowcy i posiadanych przez niego zniżek. Okazuje się też, że cena ubezpieczenia OC może być uzależniona od miejsca rejestracji samochodu. W przypadku młodych i niedoświadczonych kierowców OC może być bardzo wysokie – wynika to z oceny ryzyka kolizji czy wypadków dla osób bez doświadczenia przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Na obniżenie kwoty składki wpływ mają zniżki, które gromadzi się wraz z kolejnymi latami bezkolizyjnej jazdy. OC warto płacić z góry – wielu ubezpieczycieli proponuje dodatkowe zniżki za ten rodzaj opłaty.

Comments are closed.