Jednym z bardziej praktycznych rozwiązań, dzięki któremu wyjazd na urlop czy przewóz większej ilości rzeczy samochodem osobowym nie jest większym problemem, są bagażniki dachowe. Wybór tego typu akcesoriów jest naprawdę szeroki, a producenci prześcigają się w oferowaniu coraz bardziej nowoczesnych i funkcjonalnych bagażników samochodowych. Jak zatem wybrać odpowiedni bagażnik dachowy, który pozwoli nam na bezpieczny i wygodny transport? 

Bagażnik a model samochodu

W sprzedaży znaleźć można szeroką ofertę bagażników uniwersalnych, które pasują do wielu różnych modeli samochodów. Niestety może się jednak zdarzyć, że nasze auto nie należy do tej grupy. Z tego też powodu, zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, musimy sprawdzić przede wszystkim zalecenia producenta naszego samochodu co do rodzaju bagażnika dachowego i sposobu jego montażu. Następnie należy zweryfikować kompatybilność wypatrzonego już bagażnika samochodowego z naszym samochodem. Warto zwrócić w tym przypadku uwagę również na to ile wynosi maksymalne obciążenie dachu w naszym aucie oraz jaki jest sposób montażu bagażnika bazowego.

Bagażniki bazowe – sposób montażu

Kompletny bagażnik dachowy składa się zazwyczaj z kilku elementów, jednak podstawą jest tutaj bagażnik bazowy, który ma najczęściej postać dwóch belek instalowanych do fabrycznego systemu mocowania bagażnika. Rozróżnia się trzy takie systemy, są to mocowania:

  • na relingi dachowe (najprostszy i najbardziej uniwersalny montaż bagażnika)
  • na specjalne gniazda mocujące (fixpointy)
  • na goły dach (mocowanie do krawędzi dachu)

Warto tutaj zaznaczyć, że dostępne są także zestawy dopasowujące bagażniki do konkretnych modeli samochodów (zob. sklep iParts.pl). Dlatego też, zanim dokonamy właściwego wyboru, warto zapoznać się z wszystkimi możliwościami i wybrać tę, która będzie dla nas najbardziej atrakcyjna zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i ceny bagażnika bazowego, ponieważ to jest dopiero początek. Kolejnym etapem jest wybór już konkretnego bagażnika np. rowerowego lub boxu.

Bagażniki dachowe boxy i bagażniki rowerowe

Najwygodniejszym sposobem transportu różnego rodzaju rzeczy na dachu auta jest bagażnik dachowy typu box. Bogaty wybór konstrukcji, obejmujących różne kształty, wielkości, pojemności i rozwiązania technologiczne pozwala z łatwością dopasować box zarówno do potrzeb, jak i do rozmiarów oraz nośności dachu naszego samochodu. Jeśli zależy nam na rozwiązaniach bezpiecznych i komfortowych w użyciu, warto wybrać box o szybkim sposobie montażu, wyposażony w zamki ochronne. Boxy w zależności od typu mogą być dopasowane do przewozu bagażu, a także nart czy innego sprzętu sportowego. 

Rowerów niestety w nich nie zmieścimy, jednak i tutaj producenci dają nam spore pole możliwości. Znajdziemy bowiem zarówno bagażniki rowerowe dachowe (https://www.iparts.pl/dodatkowa-oferta/akcesoria,bagazniki,66-208.html), jak i specjalne bagażniki rowerowe montowane na hak holowniczy albo do klapy bagażnika czy koła zapasowego. W tym przypadku także należy dokładnie zapoznać się ze specyfiką danego bagażnika rowerowego oraz tego, czy faktycznie będziemy mogli zamocować go w naszym samochodzie.

Comments are closed.

zhouse.pl https://beesafe.pl/porady/czterokolowiec-lekki/ https://beesafe.pl/porady/najtansze-nowe-samochody/