Każde przewinienie na drodze skutkuje nie tylko mandatem, ale również punktami karnymi. Niechlubne punkty mogą stać się przyczyną niemałych kłopotów. Niefrasobliwi kierowcy, którzy nazbierają na swoim koncie ich sporą liczbę, mogą stracić prawo do prowadzenia pojazdów mechanicznych na określony czas. Polskie prawo dopuszcza kasowanie punktów karnych. Na czym polega ten proces? W jaki sposób kierowcy mogą zmniejszyć liczbę punktów przyznanych przez policję? Sprawdź!

Automatyczne kasowanie punktów karnych

Jeszcze do niedawna punkty karne automatycznie kasowane były po roku. Jednak, po przyjęciu przez sejm nowelizacji prawa o ruchu drogowym, okres ten uległ wydłużeniu. Zgodnie z nowymi przepisami, kasowanie punktów karnych odbywa się automatycznie po dwóch latach od momentu opłacenia mandatu.

Nowe prawo powinno zdyscyplinować kierowców i skłonić ich do zachowania większej uważności. Jeszcze do niedawna kierowca łamiący zasady ruchu drogowego mógł jednorazowo dostać maksymalnie 10 punków karnych. Obecnie limit ten wzrósł do 15 punktów. Po przekroczeniu 24 punktów karnych kierowca może stracić swoje uprawnienia. W przypadku młodych, niedoświadczonych kierowców limit jest jeszcze mniejszy i wynosi zaledwie 20 punktów.

Ratunek dla nieostrożnych kierowców

Kierowcy zbliżający się do niebezpiecznego pułapu mogą skorzystać ze specjalnych kursów organizowanych przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Kierowca może brać udział w takim kursie raz na pół roku. Zasada jest prosta: odbycie 6-godzinnego, płatnego kursu pozwala na skasowanie 6 najstarszych punktów. Za taką możliwość należy zapłacić 300 do 400 złotych.

 

Comments are closed.