Certyfikat iso 9001 jest tematem szeroko omawianym w obecnych czasach. Nie ma się czemu dziwić – dzięki iso 9001 firmy postrzegane są lepiej w oczach klientów. Aby jednak taki dokument o randze światowej został przyznany, potrzebny jest audyt iso 9001. Jednym z elementów sprawdzanych podczas kontroli, jest najwyższy szczebel w firmie, czyli kierownictwo.

Przywództwo i zaangażowanie najwyższego kierownictwa

Iso 9001 to szereg norm, jakie trzeba spełnić. Zostały one spisane i podzielone na kilka części. Jedna z nich – rozdział 5 – mówi o przywództwie i zaangażowaniu najwyższego kierownictwa. Temat trzeba potraktować jak najbardziej poważnie, ponieważ w dużej mierze, to od najwyższego szczebla zależeć będzie to, jak będą funkcjonować “trybiki” znajdujące się pod nimi. 

Dokument iso 9001 mówi jasno o tym, że wśród zadań kierowników można wyróżnić:

  • ustanowienie polityki jakości, 
  • bieżące przeprowadzenie przeglądów zarządzania,
  • określenie celów jakościowych,
  • zapewne takich zasobów, aby firma mogła wciąż działać skutecznie, dążąc do spełnienia innych zapisów, jakie są w normie.

Warto jeszcze na chwilę odnieść się do ostatniego punktu. Owe zasoby muszą obejmować również te elementy, które przysłużą się lepszemu zarządzania jakością. Temat wydaje się skomplikowany, dlatego też przeprowadzenie audytu iso 9001 należy powierzyć np. DJB doradztwo. Tylko oni będą w stanie wskazać kadrze zarządzającej, jakie elementy są tak naprawdę ważne.

Problemy dla audytorów

Wydawać by się mogło, że przeprowadzenie takiego audytu to tylko formalność. Niestety, ale jeżeli chodzi o sprawdzenie kierownictwa, pojawiają się pewne problemy. Jakie? Bardzo łatwo to wytłumaczyć. Otóż kadra zarządzająca – niezależnie od tego, z jaką dokładnie firmą ma się do czynienia, w zdecydowanej większości nie lubi być po prostu sprawdzana. No cóż, w ich mniemaniu przecież wszystko jest w jak najlepszym porządku. Prawda jest jednak inna – co wynika chociażby z tego faktu, że wcześniej nie mieli oni przyznanego certyfikatu iso 9001.

Często ma się do czynienia z taką sytuacją w momencie, kiedy potrzeba posiadania certyfikatu iso 9001 wynika z sygnałów, jakie wysyłają klienci. Przedsiębiorca tak naprawdę nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jakie możliwości daje taki międzynarodowy dokument. Dlatego też warto zmienić swoje podejście. Po to, aby być pewnym tego, że już niedługo będzie można wejść na zupełnie nowy poziom w swoich działaniach, na co dzień. 

Comments are closed.

cejamesstudios.com Stolik nocny z półką w stylu loft developer.com