Jeśli spotkałeś na swojej drodze problem prawny, którego nie jesteś w stanie rozwiązać samodzielnie, warto skonsultować go z adwokatem. Niezależnie od tego, czy chcesz zasięgnąć jednorazowej porady prawnej, czy też przykładowo zlecić prowadzenie swojej sprawy o podział majątku wspólnego po rozwodzie, warto odpowiednio przygotować się do spotkania.

Wybierz adwokata, któremu zechcesz powierzyć swój problem

Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór kancelarii, do której się udasz. Jeśli ktoś z grona rodziny lub znajomych korzystał już kiedyś z pomocy adwokata, warto dowiedzieć się, czy polecają kogoś konkretnego. Pomocne może być również zaznajomienie się z opiniami dostępnymi w Internecie. Znajdziesz je na wizytówkach w Mapach Google, portalach branżowych czy lokalnych forach dyskusyjnych. Umawiając się na spotkanie warto dopytać, czy prawnik zajmuje się dziedziną prawa, w ramach której potrzebujemy pomocy.

Jakie dokumenty zabrać na spotkanie z adwokatem?

Najprostsza odpowiedź na zadane wyżej pytanie brzmi: wszelkie, które łączą się ze sprawą. Najczęściej są to inne wyroki, postanowienia sądów, decyzje administracyjne czy umowy. Każda sprawa jest jednak inna, dlatego w Twoim przypadku konieczne będzie zabranie innych dokumentów. Już w toku rozmowy telefonicznej, podczas której umawiasz się na poradę prawną, warto w dużym skrócie wyjaśnić charakter sprawy. Dzięki temu adwokat lub pracownik sekretariatu wyjaśni jakie dokumenty należy ze sobą wziąć lub ewentualnie przesłać mailem w celu wcześniejszego zaznajomienia się z nimi przez prawnika.

Przygotuj listę pytań

Na pewno niejednokrotnie zdarzyło ci się zakończyć jakąś rozmowę, a dopiero po jakimś czasie przypominałeś sobie, że powinieneś zadać jeszcze jedno pytanie podczas jej trwania. Nie inaczej jest w przypadku porad w kancelarii adwokackiej. Stres oraz różnorakie emocje mogą skutkować tym, że zapomnisz o pewnym pytaniu lub nie poruszysz jakiegoś zagadnienia. Aby uniknąć takich sytuacji warto jest zrobić sobie listę pytań i wątpliwości, na które oczekujesz odpowiedzi ze strony adwokata. Dzięki temu nie będziesz musiał w późniejszym czasie dzwonić lub ponownie umawiać się, aby uzyskać dodatkowe informacje.

Ile czasu przeznaczyć na spotkanie z adwokatem?

Problemy, z którymi ludzie przychodzą do kancelarii adwokackich, czasami wymagają stosunkowo krótkiej odpowiedzi, a czasami dłuższej analizy stanu faktycznego. Na ogół większość porad prawnych trwa około 60 minut, ale zdarzają się bardziej skomplikowane zagadnienia lub stany faktyczne i wówczas jednorazowe spotkanie może zająć nawet kilka godzin. Umawiając się na spotkanie zadbaj o to, by nic Cię nie pospieszało (np. odbiór dzieci ze szkoły lub umówiona rozmowa w pracy). Dzięki temu unikniesz presji czasu i będziesz mógł dogłębnie przedyskutować swój problem.

Comments are closed.

zobacz https://carnivorous-plants.pl/taras-w-kazda-pogode-tajemnica-ogrzewaczy-gazowych/ https://abweb.com.pl/w-poszukiwaniu-idealnego-wnetrza-meble-loftowe-jako-mistrz-przestrzeni/