Polacy podejmujący pracę w Niemczech mogą liczyć nie tylko na dobre warunki pracy i wysokie pensje, ale również dodatki reperujące domowy budżet. Jednym z najczęściej pobieranych świadczeń jest Kindergeld. Co kryje się pod tą nazwą? Kto może skorzystać ze świadczenia? Sprawdź!

Czym jest Kindergeld?

Kindergeld to zasiłek rodzinny wypłacany przez Familienkasse, czyli Niemiecką Kasę Świadczeń Rodzinnych. Comiesięczny dodatek do pensji przysługuje rodzicom wychowującym niepełnoletnie dziecko (jeśli dziecko się uczy, można znacznie dłużej pobierać zasiłek). Dodatkowe pieniądze mają zapewnić wszystkim dzieciom godne warunki do życia, zagwarantować im dostęp do opieki medycznej i edukacji. Aby otrzymać wsparcie od niemieckiego rządu, należy spełnić kilka warunków. Kindergeld wypłacane jest rodzicom pracujących w Niemczech na warunkach niemieckich, przedsiębiorcom prowadzącym własną działalność gospodarczą oraz pracownikom sezonowym.

Wysokość świadczenia uzależniona jest przede wszystkim od liczby dzieci w rodzinie. W tym roku rodzice wychowujący jedno i dwoje dzieci otrzymują 219€ na każde z nich, a troje – 220€. Na czwarte i kolejne dziecko przysługuje 250€ każdego miesiąca.

Szansa na zaległe świadczenie

Nie widziałeś o prawach, które Ci przysługują? Bez obaw – możesz starać się o wypłacenie zaległego świadczenia za okres do 6 miesięcy wstecz. Nieznajomość języka niemieckiego i strach przed kontaktami z niemieckimi urzędami nie musi być przeszkodą. W Polsce działają biura specjalizujące się w rozliczaniu deklaracji podatkowych i pozyskiwaniu należnych świadczeń dla polskich pracowników pracujących za granicą.

Comments are closed.

am-project.org aubezpieczenia.pl 7group.com