Rozstępy to zmiany skórne, które spędzają sen z powiek niejednej świeżo upieczonej mamie. Mogą przytrafić się również mężczyznom, jednak to panie częściej zmagają się z tym problemem. Ponieważ rozstępy mają strukturę podobną do blizny, nie sposób jest pozbyć się ich domowymi sposobami. Jeśli zależy Ci na faktycznym zmniejszeniu widoczności nieestetycznych „prążków”, rozważ laserowe usuwanie rozstępów.

Rozstępy – na czym polega problem?

Rozstępy to pęknięcia w tkance podskórnej, które powstają, gdy skóra jest rozciągnięta zbyt szybko lub zbyt mocno. Najczęściej rozstępy tworzą się w okresie dojrzewania, gdy organizm szybko rośnie, ale mogą pojawić się również w czasie ciąży, szybkiej utraty masy ciała lub przybrania na wadze, a także podczas stosowania niektórych leków lub po zabiegach chirurgicznych. W większości przypadków rozstępy są niegroźne, choć przez wiele osób mogą być niepożądane ze względów estetycznych.

Jak wygląda zabieg laserowego usuwania rozstępów?

Istnieje wiele rodzajów laserów, które mogą być stosowane w celu usuwania rozstępów. Do najczęściej stosowanych należą laser frakcyjny CO2, laser frakcyjny nieablacyjny oraz laser pikosekundowy. Każde z tych urządzeń działa na skórę w nieco inny sposób i może być bardziej lub mniej skuteczne w usuwaniu rozstępów w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Specjaliści z Kliniki Miracki w Katowicach wykonują zabiegi na rozstępy m.in. przy pomocy lasera Discovery Pico. Jest to laser neodymowo-yagowy, który emituje fale o dwóch długościach: 1064 nm i 532 nm. Emituje on krótkie i bardzo silne impulsy światła. Głowica frakcyjna, w którą wyposażony jest laser pikosekundowy pozwala na wykonywanie skutecznej i mało inwazyjnej redukcji rozstępów. W przeciwieństwie do klasycznych laserów frakcyjnych laser pikosekundowy nie wywołuje efektu termicznego. Działa na skórę mechanicznie, dzięki czemu nie stwarza ryzyka oparzeń ani poważnych podrażnień. Powoduje kontrolowane uszkodzenie naskórka i skrócenie włókien kolagenowych w obrębie rozstępów. Jednocześnie laser stymuluje produkcję nowego kolagenu, dzięki czemu z zabiegu na zabieg rozstępy stają się mniej widoczne.

Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Wymaga wówczas odpowiedniej pielęgnacji przez kilka dni przy pomocy preparatów łagodzących zaleconych przez lekarza. Zaleca się unikanie ekspozycji na słońce i stosowanie kremów z filtrem UV przez kilka tygodni po zabiegu.

Laser na rozstępy – jakich efektów można się spodziewać?

Efektem zabiegu jest zmniejszenie widoczności rozstępów lub ich całkowite wygładzenie. Zastosowanie lasera nie gwarantuje, że nieestetyczne zmiany znikną bez śladu. Rezultaty mogą różnić się w zależności od indywidualnych czynników, takich jak: 

  • głębokość rozstępów,
  • wiek rozstępów, 
  • ogólna kondycja skóry pacjenta, 
  • rodzaj lasera, którym jest wykonywany zabieg.

Najtrudniej usuwa się rozległe rozstępy, które pojawiły się na skórze dawno. Często przeprowadzić należy kilka lub nawet kilkanaście sesji laserowego usuwania rozstępów, by uzyskać pożądany efekt. Warto się jednak uzbroić w cierpliwość, ponieważ nawet jeśli rozstępy nie znikną całkowicie, zazwyczaj po serii zabiegów laserowych stają się mniej widoczne i mają jaśniejszy kolor. Ostateczne rezultaty można ocenić po kilku tygodniach lub miesiącach od zabiegu.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-katowice/

Dodatkowo zapraszamy na zabiegi odmładzające takie jak botoks, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym czy terapie komórkami macierzystymi: https://mirackiclinic.com/Comments are closed.

er.com.pl .pl ishcourse.pl